Wrocław – „Aktywni z głową”

Wrocław to miasto, które zostało docenione przez niemal 41 tys. osób z różnych części świata jako Europejska Stolica Kultury zostawiając w tyle Paryż czy Amsterdam. W dniach 8-9 czerwca  młodzież zaangażowana w projekt „Aktywni z głową !” w ramach Nowe FIO 2021  uczestniczyli w dwudniowej  wycieczce do Wrocławia. Droga do stolicy Dolnego Śląska zajęła nam ponad sześć godzin. Ale było warto!

Spacerując przez miasto zobaczyliśmy niesamowitą wielokulturowość, przeplatającą się z wpływami  kultury polskiej, niemieckiej,  a nawet czeskiej. Była to podróż po najciekawszych atrakcjach stolicy Dolnego Śląska i poszukiwania słynnych krasnali! Odwiedziliśmy  najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Na 33 hektarach czekało  na nas aż 10,5 tys. zwierząt! Była również okazja zetknąć się z  przepiękną kulturą i sztuką japońską w Ogrodzie Japońskim.

Oczywiście zwiedziliśmy  wrocławską Starówkę i zobaczyliśmy  piękną panoramę miasta z wieży Sky Tower.

Drugi dzień to  obejrzenie Panoramy Racławickiej. Najpierw ciemnym tunelem ruszyliśmy do głównej sali, w której znajdował się obraz – słynny relikt XIX-wiecznej kultury narodowej. Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Przed płótnem leżą przedmioty idealnie dopasowane do obrazu. Stojąc na środku, miało się wrażenie uczestniczenia w namalowanej bitwie. Niezwykłe uzupełnienie wrażeń stanowił dźwięk.  Obejrzeliśmy tam również makietę, która przedstawiała położenia wojsk polskich i rosyjskich podczas bitwy pod Racławicami. Dla chętnych zorganizowany był również wyjazd na pokaz najpiękniejszych fontann we Wrocławiu.  Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się do domów. Bardzo chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze.