SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  –  19 lutego 2023

1. Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

Przypominamy, że osoby szukające pomocy dla siebie, swoich bliskich czy znajomych, mających problemy alkoholowe mogą nawiązać kontakt z działającymi w diecezji wspólnotami Anonimowych Alkoholików. Wszelkie informacje i kontakt do tych wspólnot znaleźć można na stronie internetowej http://aapodkarpacie.pl/  albo telefonując na numer 506 907 988. W załączniku znajdują się bardziej szczegółowe informacje.

W związku z pierwszą rocznicą agresji rosyjskiej na Ukrainę Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki kieruje apel o to, aby piątek, 24 lutego br. był dniem modlitwy o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a w niedzielę, 26 lutego br., aby została przeprowadzona w kościołach zbiórka finansowa na pomoc dla Ukrainy.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu to także dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.

W pierwszych tygodnia Postu pamiętamy w modlitwach o zbliżających się misjach parafialnych.

2. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 8.00, 9.30, 16.30, 18.00. w Dominikowicach o godz. 8.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.

3 Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

4. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 7.30, z udziałem dzieci o 16.30 i 17.30. oraz w Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym odprawianych w każdą niedzielę o godz. 15.00. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków.

W niedziele Wielkiego Postu nie ma Mszy św. o godz. 18.00. W zamian jest Msza św. po Gorzkich Żalach ok. godz. 16.00.

U ministrantów oraz w zakrystii można nabyć w formie małej książeczki przewodnik po Wielkim Poście oraz Wielkopostną zdrapkę w cenie 2 zł.

5. Za tydzień w poniedziałek po pierwszej niedzieli PoStu będziemy mogli przez jeden dzień spotkać się z Maryją, której znakiem obecności będzie figura z Fatimy, która peregrynuje po naszej diecezji. Dokładny program tego dnia podamy w przyszłą niedzielę a dzisiaj zapraszamy wszystkich Parafian w tym dniu do wspólnej modlitwy. Będziemy celebrować Eucharystię, adorować Chrystusa w Najśw. Sakramencie, słuchać Słowa Bożego modlić się na Różańcu.

6. Dziękujemy za ofiary na nowe przyszłe inwestycje. W III niedzielę stycznia złożyliście 8.450 zł., na opał /2 składka w ciągu zimy/ złożyliście 9.850 zł. a za obecną dostawę oleju opałowego zapłaciliśmy 13 tys. 752 złote. Jedna więc z dotychczasowych składek inwestycyjnych została jak widać przeznaczona na dopłatę do 2 dostaw oleju. Nie licząc gazu, którym ogrzewamy kaplicę boczną. Z puli inwestycyjnej zostały zakupione dwa elektryczne grzejniki, do zakrystii oraz do kaplicy cmentarnej. Cena obu grzejników to 10 tys. zł. Energia elektryczna zużyta tylko w kościele w ubiegłym roku kosztowała nas 13 tys. 360 zł.

Księża Misjonarze Saletyni z Kobylanki