ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 31 października 2021

1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Jest to okazja do uświadomienia sobie, że gdy modlimy się w świątyni, celebrujemy Mszę Świętą, jesteśmy przez Boga uświęcani, by dawać świadectwo we współczesnym świecie.

2. Jutrzejsza uroczystość Wszystkich Świętych będzie miała bardzo radosny charakter, bowiem będziemy wspominali tych, którzy żyli przed nami i po wypełnieniu woli Bożej osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

Msze Święte w naszym kościele 1 listopada o godz. 6.30, 8.00 i o godz. 14.00 a na cmentarzu o godz. 11.00. W razie bardzo złej pogody (ulewa, zamiecie śnieżne i mróz)obowiązuje ten sam rozkład godzinowy a Msza św. o 11-ej będzie odprawiona w Sanktuarium.

Ofiary zbierane w tym dniu na cmentarzu do puszek przez Radnych Parafialnych , w godzinach od 7.00 do 11.00 oraz na tacę w czasie Mszy świętych przeznaczone będą na kolejną alejkę na starym cmentarzu. 

Nie prowadzimy sprzedaży zniczy.

3. We wtorek 2 listopada – Dzień Zaduszny. W liturgii Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy poprzedzili nas na drodze wiary.

W naszym kościele będzie następujący porządek Mszy Świętych 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 9.00 procesja na cmentarz i nabożeństwo za zmarłych. Ofiary zbierane na Mszach św. w święto zmarłych przeznaczone będą prace na cmentarzu.

 Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich i zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Śmieci, różne odpadki, zużyte znicze, stare kwiaty proszę składać tylko w wyznaczonych miejscach do odpowiednich pojemników. Bardzo proszę zarówno Parafian jak i Gości o segregację śmieci.

Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św. w Sanktuarium, a w pierwszy czwartek i w pierwszy piątek Sakrament Pojednania sprawowany będzie od godz. 17.00.

Przypominamy też, że w dalszym ciągu można składać do wystawionych skrzynek dwojakiego rodzaju wypominki: miesięczne i roczne. Karty wypominkowe dwojakiego rodzaju znajdują się na ołtarzach bocznych. Przy wypominkach listopadowych prosimy o podanie rejonu zamieszkania. Prosimy o czytelne wypełnienie kart. Każdego rodzaju wypominki wkładamy do osobnych kopert.

Od 2 listopada zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe za zmarłych w każdy dzień tygodnia o godz. 17.30. Od najbliższego poniedziałku wprowadzimy podział na rejony. W każdy dzień będziemy zapraszać na modlitwę za zmarłych parafian z innego rejonu.

Nabożeństwo za zmarłych z wypominkami rocznymi w każdą niedzielę o godz. 7.30.

4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Z racji czasu pamięci i modlitwy za zmarłych odwołujemy dodatkowe nabożeństwa z pierwszego czwartku i z pierwszego piątku. Okazja przyjęcia Komunii św. wynagradzającej w pierwszy piątek na Mszy św. o godz. 7.00 i godz. 18.00.

         Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwszą sobotę listopada po Mszy św. o godz. 7.00. W sobotę odwiedziny chorych od godz. 9.00.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30 spotkanie Róż Różańcowych. A składka w pierwszą niedzielę przeznaczona jest na seminaria duchowne: saletyńskie i rzeszowskie.

6. Zakończone zostały prace przy alejce na nowym cmentarzu. Serdecznie dziękujemy za ofiary. Mam nadzieję, że ofiary zbierane na cmentarzu i w kolejną trzecia niedzielę miesiąca pomogą nam sfinansować wykonanie jeszcze w tym roku kolejnej alejki na starej części cmentarza.

Misjonarze Saletyni z Kobylanki

Odpust zupełny za zmarłych krok po kroku. Wyjaśniamy zmiany

Stolica Apostolska wydała specjalny dekret zmieniający możliwość uzyskania odpustu, dostosowując ją do obecnej sytuacji pandemii koronawirusa. Wyjaśniamy, jak można uzyskać odpust w nowych okolicznościach spowodowanych pandemią.

W jakich dniach można uzyskać odpust?
BYŁO: Wyłącznie w dniach 1-8 listopada
JEST: W tym roku istnieje możliwość wyboru dowolnych ośmiu dni spośród wszystkich dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Ilość odpustów pozostaje bez zmian, zmieniają się jedynie dni, w które można uzyskać odpust .

Czy należy nawiedzić w tych dniach cmentarz?

BYŁO: Tak
JEST: Tak, jednak obowiązek ten nie dotyczy osób chorych, starszych i wszystkich, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na kwarantannę. Pozostałe osoby, aby odpust był ważny, muszą w te dni nawiedzić cmentarz. 

Czy nawiedzając cmentarz należy tam odmówić konkretne modlitwy?

BYŁO: Tak – należy wyzbyć się przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. “Ojcze nasz” i “Zdrowaś Mario”)
JEST: Osoby wyłączone z obowiązku nawiedzenia cmentarza mają obowiązek duchowo łączyć się z wiernymi pobożnie nawiedzającymi miejsca święte i mają w obowiązku:
– odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu),
lub 
– podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, 
lub
– wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia

Czy trzeba być w stanie łaski uświęcającej?

BYŁO: Tak
JEST: Tak. Jeśli niemożliwe jest przystąpienie do spowiedzi świętej i przyjęcie Komunii Świętej w listopadzie, należy kiedy to tylko będzie możliwe (w listopadzie bądź innym możliwym miesiącu, czasie) spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).