NIEDZIELA PALMOWA

Abyśmy mogli przeżyć jak najgłębiej tegoroczny Wielki Tydzień w nawiązaniu do dekretów Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19 oraz 25 marca br., przyjmijmy następujące zasady:

1. Wszyscy Parafianie i Goście maja w tym czasie pozostać w domach i uczestniczyć w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów.

TRANSMISJA:

Niedziela Palmowa Mszy św. o godz. 9.30, 11.00 i 15.00.

Od wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy: Msza św. i nabożeństwo o godz. 18.00.

Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.;

Wielki Piątek: Droga krzyżowa o godz. 17.15, Liturgia W. Piątku o 18.00.;

Wielka Sobota: Wigilia Paschalna o godz. 19.00.;

Wielkanoc: Mszy św. o godz. 9.30, 11.00;

Poniedziałek Wielkanocny: Mszy św. o godz. 9.30, 11.00;

Prosimy o podjęcie w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy w rodzinach. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny. Część rytuału już umieściłem na facebookowej stronie Parafii.

2. W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. W związku z tym w ogłoszeniach z ostatniej niedzieli i w transmisji Mszy św. z Sanktuarium o godz. 9.30 znalazły się wskazania co do podjęcia takich środków jak doskonały żal za grzechy z pragnieniem wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe i Komunia duchowa.

3. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami (508 078 608).

4. Proszę wszystkich wiernych jako Proboszcz, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przekazany na stronie facebooka parafialnego rytuał.

5. Przypominam, że okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.).

TRIDUUM PASCHALNE – ZARZĄDZENIA OGÓLNE

6. Wszystkie obrzędy odprawiamy bez udziału ludu. W naszym kościele w Wielki Czwartek, w W. Piątek i w W. Sobotę do czasu celebracji wieczornych otwarty będzie jedynie przedsionek przy wejściu głównym.


7. W celebracjach transmitowanych aby ułatwić Wam przyjęcie komunii duchowej celebrans odmówi wybraną modlitwę. (Przypominam, że Kościół w tych dniach udziela Komunii św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym).


8. Ze względu na okoliczności rezygnujemy z urządzania „ciemnicy” i „grobu pańskiego” oraz wystawiania krzyża do adoracji. Przygotujemy symboliczną dekorację pod ołtarzem. W związku z tym nie będzie zorganizowania czuwań w kościele.

WIELKI CZWARTEK
9. Dzwon uderzy na rozpoczęcie liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament umieszcza się w tabernakulum. Wiernych świeckich zachęcamy, by zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy”, odprawili w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.

WIELKI PIĄTEK
10. Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.

WIELKA SOBOTA
11. Zgodnie z zaleceniem Episkopatu nie będzie tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościołach. Pokarmów na stół wielkanocny błogosławił będzie ojciec rodziny lub osoba najstarsza w rodzinie przed  śniadaniem wielkanocnym. Formularz zamieszczony został przed intencjami.

12. W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.

WIGILIA PASCHALNA
13. Rozpoczęcie Wigilii Paschalnej oznajmią parafialne dzwony.

14. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej sprawowane będąw prezbiterium przy zamkniętych drzwiach kościoła.

15.Ponieważ w tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej uruchomione będą dzwony przynajmniej na 15 minut i odprawić przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.

16. Wiernych świeckich, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcam, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.

17. MSZE ŚW. Z UDZIAŁEM WIERNYCH ŚWIECKICH:

Niedziela Palmowa (max. 5 osób na Mszy św.): godz. 6.30, 8.00, 9.30. 11.00, 12.30.

Wielkanoc (max. 45 osób na Mszy św.): godz. 6.30, 8.00, 8.00 (Dominikowice), 9.30. 11.00, 12.30.

Poniedziałek Wielkanocny (max. 45 osób na Mszy św.): godz. 6.30, 8.00, 8.00 (Dominikowice), 9.30. 11.00, 12.30, 18.00 (powracamy w niedziele i w świeta do tej godziny)

18. Do Świąt jak Was informowałem mają być wykonane wielki drzwi do kaplicy Skrzyńskich za 28 tysięcy. Wykonawca nie chce czekać na pieniądze. Jeżeli w tym trudnym czasie ktoś z Was byłby zdolny wpłacić nawet najmniejszą sumę na konto inwestycyjne Parafii lub przekazać ofiarę do kancelarii, to będę Mu za to bardzo wdzięczny.

Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Lipinkach
44 8628 0000 2001 0009 6061 0002

19. W związku z zaistniałą sytuacją proszę właścicieli sklepów, w których odbywała się zbiórka żywności dla potrzebujących o przechowanie zebranych produktów aż do czasu odwołania epidemii. Wówczas to parafialny Caritas będzie mógł spokojnie działać. Jeśli już dzisiaj widzicie konieczność pomocy komukolwiek z Parafii, to proszę o zgłoszenie na numer 508 078 608.

Księża Misjonarze Saletyni z Kobylanki