SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 lutego 2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 8.00, 9.30, 16.30 i 18.00..

Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

3. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości.

Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

W środę o godz. 19.00 zapraszamy na plebanię na katechezę wprowadzającą w Wielki Post.

4. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 7.30, 16.30 dla dzieci, 17.30 i 18.45 dla młodzieży oraz w Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 15.00. Zgodnie z tradycją w niedziele Wielkiego Postu nie ma Mszy św. o godz. 18.00. Jest natomiast Msza św. bez kazania po Gorzkich Żalach o godz. 15.50.

            W każdą niedzielę Postu o godz. 6.00 GODZINKI O MĘCE PAŃSKIEJ.

5. W Wielkim Poście zapraszamy na kolejny kurs ewangelizacyjny „NOWE ŻYCIE Z BOGIEM”, który przeżywać będziemy w dniach od 13 do 15 marca b.r. Zapisy w zakrystii, drogą mailową lub telefonicznie.

            Nasze Wielkopostne rekolekcje przeżywać będziemy w dniach od 2 do 5 kwietnia. Spowiedź świąteczna będzie miała miejsce w sobotę przed niedzielę palmową. Rekolekcje przeprowadzi ks. Zdzisław Sawka – kierownik duchowy, rekolekcjonista obecnie superior w Zakopanem.

Prosimy, aby cały okres Postu potraktować jako rekolekcje. Codziennie jest okazja na wieczornej Mszy św. do wysłuchania krótkiej homilii, okazja do spowiedzi jest również codziennie pół godziny przed Mszą św.

Pomocą w przeżywaniu tego czasu niech będzie przewodnik: 40 dni z Bogiem 2020w cenie 3 zł.

6. Pamiętajmy, że w Wielkim Poście możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak przez nas nie naprawione. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

7. Dziękuję za ofiary zebrane w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne w wysokości 9.200 zł. Zgodnie z tradycją za tydzień druga w sezonie zimowym składka na ogrzewanie kościoła.  

8.  Gratulujemy Kołu Gospodyń Wiejskich z Kobylanki Jubileuszu 85-lecia istnienia i życzymy błogosławieństwa Bożego w dalszym rozwoju.

Księża Misjonarze Saletyni z Kobylanki